0

کلمه کلیدی خود را وارد کنید

تفاوت میان هوشمندسازی، اتوماسیون و کنترل از راه دور

مقالات و نکته ها

تفاوت میان هوشمندسازی، اتوماسیون و کنترل از راه دور

تفاوت میان هوشمندسازی، اتوماسیون و کنترل از راه دور

زمانی که صحبت از هوشمندسازی می شود ناخودآگاه به یاد این ضرب المثل معروف می افتم :

هر گردی گردو نیست.

همه ما این را می دانیم که هرگاه تکنولوژی جدید وارد کشور عزیزمان می شود مدتی زمان می برد که فرهنگ کاربری و استفاده از آن در کشور شکل بگیرد. در این میان افراد علاقه مند به محصولات نو و تکنولوژی روز در صورتی که خود را به آگاهی و دانش لازم مسلح ننمایند، به احتمال بسیار زیاد مورد سوء استفاده افراد سودجو قرار خواهند گرفت.

ذکر این نکته ضروریست که افراد سودجو در اینجا قالبا انسانهای کلاه بردار و شیاد نیستند، بلکه کسانی هستند که با دانش اندک و به قصد کسب سود از صنعت نوظهور وارد عرصه می شوند و موجب تحمیل خسارات به خود و دیگران می گردند و یا شاید کسانی که با استفاده از نام این صنعت قصد افزایش فروش و سود خود را دارند و از عدم اطلاع مشتریان به نفع خود بهره می برند.

بسیار خب

برگردیم سر بحث اصلی .

چه تفاوتی میان هوشمند سازی و اتوماسیون و کنترل از راه دور وجود دارد؟

بگذارید با یک مثال توضیح دهم: خودرو یک وسیله ایست که به جهت حمل و نقل بکار می رود. این وسیله ابزار و لوازم حرکت را دارد اما به خودی خود نمی تواند حرکت کند و نیاز مند یک نفر راننده است که هدایت و کنترل آن را بر عهده بگیرد.

شاید در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی دیده باشید که افرادی با افزودن سیستم های کنترل از راه دور وظیفه هدایت خودرو را از راه دور بر عهده می گیرند. در اینجا فقط راننده سوار بر خودرو نیست ولی هدایت خودرو بر عهده اوست.

اخیرا هم بحث خودروهای خودران و بدون راننده بسیار باب شده و در بیشتر مواقع در اخبار و محافل خبری از خودروهای خودران صحبت به میان می آید، نکته اینجاست که این خودرو ها بر اساس الگوریتم ها و منطق هایی که در سیستم هدایتشان دارند و بر اساس حسگر های نصب شده در اطرافشان مسیر حرکت خود را انتخاب می کنند و حتی در مواقع ضروری توقف می کنند.

اختلاف در هوشمندسازی و اتوماسیون نیز به همین نکته بر می گردد. در اتوماسیون یا خودکار سازی انجام فرآیند که در گذشته توسط دست انسان صورت می گرفت اکنون توسط سیستم های مکانیزه صورت می گیرد اما حضور عقل و منطق انسانی در انجام فرآیند و کنترل آن ضروری است حال آنکه این کنترل از نزدیک باشد یا از راه دور شکل گیرد، اما در سیستم هوشمند بر اساس الگوریتم های تصمیم گیری و همچنین عملگرهای مختلف تصمیم های متفاوتی در شرایط گوناگون گرفته می شود.

البته میزان پیچیدگی این شرایط و تصمیمات بر میزان هوشمندی سیستم اثر دارد و برعکس.

در مبحث ساختمان و یا گلخانه و باغ یا هر فضایی ارائه نرم افزار تلفن همراه و یا هر سیستمی که شما را قادر می سازد از راه دور مثلا چراغ های منزل خود را روشن و خاموش کنید و یا وضعیت آنها را چک کنید هوشمند سازی نیست یا قرار دادن زمان سنج در مسیر روشنایی های برای اینکه از یک زمان تا یک زمان مشخص روشنایی یک بخش فعال شود نیز در زیر پرچم هوشمند سازی قرار نمی گیرد. هوشمند سازی یعنی اینکه سامانه شما با توجه به شرایط مانند غروب خورشید و تاریکی هوا و بر اساس برنامه های از پیش تنظیم شده روشنایی محل مورد نظر را تامین کند. همانطور که میدانید در فصل زمستان و تابستان تفاوت زمانی بسیاری میان ساعت غروب آفتاب وجود دارد و سیستم هوشمند می بایست این تفاوت را تشخیص دهد و در زمان روشنایی اعمال کند تا بتواند ضمن تامین رفاه شما در کاهش مصرف انرژی هم موثر واقع شود.

این مثال ها در بخش روشنایی مطرح شد و باید بدانیم که در مباحثی مثل سرمایش و گرمایش، امنیت، راحتی و آسایش نکات مهمی وجود دارد که توجه به این موارد می تواند در انتخاب سامانه مناسب برای فضای شما تاثیر بسزایی داشته باشد.

سعی داریم با یاری خدا در مقالات آینده نکته های بیشتری را برای انتخاب درست سامانه های کنترل هوشمند در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

استفاده از مطالب سایت در هر جا و به هر نحو آزاد می باشد، تنها پس از استفاده لطفا منبع را ذکر بفرمایید.

با تشکر

شرکت آرکا فنون

بدون دیدگاه

Post a Comment

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.